WaterPORT Tank Mount Only
SeaSucker WaterPORT Tank Mount Only Having plenty of water with you when off-road is absolutely critical. How about a solution that can transport u...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
SeaSucker WaterPORT Tank Mount Only
Having plenty of water with you when off-road is absolutely critical. How about a solution that can transport up to 14.6 litres without drilling holes? Introducing the all-new SeaSucker WaterPORT Tank Mount. It takes all the hassle out of mounting the tank on your vehicle. It attaches with three of our powerful 152 mm vacuum mounts, letting you put it where it's most needed, most accessible, or even most out of the way. And when you're done for the day, it effortlessly removes for easy storage.
This kit includes the SeaSucker WaterPORT Tank Mount Only; the WaterPORT tank is NOT included
WHAT'S IN THE BOX?
- 1x SeaSucker Tank Mount with 3 x 152 mm SeaSucker Black Vacuum Mounts (pre-installed)
- 1 x Spare Vacuum Pump
- 1 x Instructions
Product Features & Benefits
- Transport Up To 14.6 Litres in seconds without drilling holes
- It's a truly multi-purpose solution that can be used on almost any car.
- Save money by using the same Water Tank setup on many cars.
Specifications
| Maximum Pull Rating: | 45 kg |
| Load Carrying Capacity: | 18.14 kg |
| Vacuum Mount Diameter: | 114 mm |
| Vacuum Mount Height when mounted: | 45 mm |
| Vacuum Mount Height at rest: | 52 mm |
| Housing Top Diameter: | 60 mm |
| Housing Height Only: | 33 mm |
| Housing Top Slot Width: | 7 mm |
| Housing Top Slot Length: | 14 mm |
| Housing Centre Thread: | ¼-20 |
| SKU | SM2900 |
| Barcode # | 810046212516 |
| Brand | SeaSucker |
| Shipping Weight | 9.5000kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 0.580m |
| Shipping Cubic | 0.044080000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info