Small Waste Band - Black
SeaSucker Small Waste Band - Black There is nothing worse than rubbish scattered all over your boat after a trip. Cans, bottles, lunch paper, and d...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
SeaSucker Small Waste Band - Black
There is nothing worse than rubbish scattered all over your boat after a trip. Cans, bottles, lunch paper, and discarded fishing tackle spread everywhere. SeaSucker has fixed this problem.
The SeaSucker Small Waste Band has a 152 mm x 102 mm opening to accommodate most garbage bags. The bags are held in place with snap-on bag clips. The SeaSucker Small Waste Band protrudes 190 mm when mounted. The two removable clips can secure anything from shopping bags to 57-litre kitchen bags
Powered by a 114 mm SeaSucker Vacuum Mount, it will attach to your gunwales, bait tanks, console or any vertical surface.
Like our motto says, NO DRILLS! NO SCREWS!! NO PROBLEMS!!!
WHAT'S IN THE BOX?
- The SeaSucker Small Waste Band Kit includes
- 1 x SeaSucker Small Waste Band
- 1 x 114 mm SeaSucker Black Vacuum Mount (Pre-installed)
- 1 x 114 mm SeaSucker Black Protective Cover
- SeaSucker Vacuum Mount User Guide
- This kit arrives pre-assembled
Product Features & Benefits
- A reusable bin for the car, boat, caravan or around the home
- It helps keep your car, boat or caravan clean and tidy
- It will attach to steel, aluminium, glass, fibreglass and some non-skid surfaces.
| Depth: | 102 mm |
| Width: | 152 mm |
| Height when mounted: | 190 mm |
| Garbage bag capacity: | 57 litres |
| SKU | MB5403B |
| Barcode # | 810046212363 |
| Brand | SeaSucker |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.013125000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info