2-Cup Holder Vertical Mount - Black
SeaSucker 2 Cup Holder White - Vertical Mount The SeaSucker 2 Cup Holder attaches to the vertical surface of your car, boat, caravan or around the ...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
SeaSucker 2 Cup Holder White - Vertical Mount
The SeaSucker 2 Cup Holder attaches to the vertical surface of your car, boat, caravan or around the home. It's a removable and reusable Boat Drinks Holder solution. All it needs is a reasonably smooth surface to attach the integrated SeaSucker 114 mm Vacuum Mount.
There is plenty of surface area compatible with our vacuum mounts in fibreglass and aluminium boats. Common locations include the side of a console, inside gunnels, bait wells, and the helm area.
The 89 mm cup inserts accommodate most drinks, even with the foam insulation/stubbie holder still wrapped around them. Or swap out the cup holder insert for an optional Small Dry Box (a small waterproof storage box for your wallet, Smartphone, etc.) Made from 19 mm white starboard. Comes with a 114 mm Vacuum Mount for packing 45 kg of holding power.
WHAT'S IN THE BOX?
SeaSucker 2 Cup Holder Vertical Mount Kit includes
- 1 x SeaSucker 2 Cup Vertical Mount Frame
- 2 x 89 mm Cup Inserts
- 1 x 114 mm SeaSucker White Vacuum Mount
- 1 x 114 mm SeaSucker Orange Protective Cover
- SeaSucker Vacuum Mount User Guide
- This kit arrives pre-assembled
We offer a 1-year, non-transferable warranty covering defects in materials and workmanship. The warranty covers only the defective product and can be returned within 1 year of the original purchase date to Gear Campus for replacement or repair. This shall constitute the sole remedy of the purchaser and the sole liability of Gear Campus Pty Ltd to the extent permitted by law. In no event shall Gear Campus Pty Ltd be liable for special or consequential damages.
A sales receipt must accompany warranty claims. If your product fails due to a manufacturing or workmanship defect, our first option is to repair the item free of charge. If the product is not repairable, or if the cost of repair exceeds the cost of a new one, we will replace it. If the item fails due to a manufacturing defect, we will cover the return shipping charges.
Product Features & Benefits
- You will save on repair costs by not having to fill in holes; that can get very expensive!
- The vacuum mount is low maintenance; all parts are replaceable, and the pump is serviceable.
- It will attach to steel, aluminium, glass, fibreglass, painted plaster and some non-skid surfaces.
- Save money by not having to buy the same accessory for your next car, boat or caravan.
- You can relocate the Cup Holder in seconds and leave no marks behind.
- Going out on your friend's boat, just take the 2-Cup Holder Vertical Mount with you.
| Maximum Pull Rating: | 45 kg |
| Load Carrying Capacity: | 18.14 kg |
| Vacuum Mount Diameter: | 114 mm |
| Vacuum Mount Height when mounted: | 45 mm |
| Vacuum Mount Height at rest: | 52 mm |
| Housing Top Diameter: | 60 mm |
| Housing Height Only: | 33 mm |
| Housing Top Slot Width: | 7 mm |
| Housing Top Slot Length: | 14 mm |
| Housing Centre Thread: | ¼-20 |
| Cup Holder Overall Length: | 305 mm |
| Cup Holder Overall Width: | 137 mm |
| Cup Holder Internal Diameter: | 89 mm |
| Cup Holder Max. Depth: | 80 mm |
| Cup Holder Min. Depth: | 57 mm |
| SKU | MC5301B |
| Barcode # | 810046210833 |
| Brand | SeaSucker |
| Shipping Weight | 2.7000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.010500000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info