Kitchen Station 2.0
SeaSucker Kitchen Station 2.0 If you think counter space is at a premium in your house, wait until you’re camping! SeaSucker’s Kitchen Station 2.0 ...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
SeaSucker Kitchen Station 2.0
If you think counter space is at a premium in your house, wait until you’re camping! SeaSucker’s Kitchen Station 2.0 gives you a 406 mm x 508 mm flat surface for prep, staging, or whatever you need room for. Need even more space? The SeaSucker Kitchen Station 2.0 has a very easy mounting system utilising three 114 mm Vacuum Mounts, providing a combined load-carrying capacity of 54 kg and a combined pull rating of 135 kg. That's enough strength to ensure lunch or dinner stays doesn't end up on the ground.
If you need more space, check out the Kitchen Station 2.0 w/ Extension, it adds another 305 mm x 406 mm on top of that! Made of HDPE for durability. Breaks down into base + top for compact storage. Some assembly required.
WHAT'S IN THE BOX?
- 1 x SeaSucker Kitchen Station 2.0
- 3 x 114 mm SeaSucker Black Vacuum Mounts
- 1 x Replacement Vacuum Pump
- 1 x Allen Key
- Stainless Steel Bolts & Nuts
- 1 x Instructions
- Some Minor Assembly Required
We offer a 1-year, non-transferable warranty covering defects in materials and workmanship. The warranty covers only the defective product and can be returned to Gear Campus within 1 year of the original purchase date for replacement or repair. This shall constitute the sole remedy of the purchaser and the sole liability of Gear Campus Pty Ltd to the extent permitted by law. In no event shall Gear Campus Pty Ltd be liable for special or consequential damages.
A sales receipt must accompany warranty claims. If your product fails due to a manufacturing or workmanship defect, our first option is to repair the item free of charge. If the product is not repairable, or if the cost of repair exceeds the cost of a new one, we will replace it. If the item fails due to a manufacturing defect, we will cover the return shipping charges.
Product Features & Benefits
- Install and remove your Kitchen Station 2.0 in seconds without drilling holes
- It's a truly multi-purpose solution that can be used on almost any car.
- Save money by using the same Kitchen Station 2.0 on many cars.
| Maximum Pull Rating: | 45 kg |
| Load Carrying Capacity: | 18.14 kg |
| Vacuum Mount Diameter: | 114 mm |
| Vacuum Mount Height when mounted: | 45 mm |
| Vacuum Mount Height at rest: | 52 mm |
| Housing Top Diameter: | 60 mm |
| Housing Height Only: | 33 mm |
| Housing Top Slot Width: | 7 mm |
| Housing Top Slot Length: | 14 mm |
| Housing Male Thread On Top | ¼-20 |
| SKU | SM9104.1 |
| Barcode # | 810046212929 |
| Brand | SeaSucker |
| Shipping Weight | 8.6000kg |
| Shipping Width | 0.470m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.048222000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.180m |
| Assembled Width | 0.470m |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info