1969-76 Ford XW-XB Pre Crossflow 4.1 6cyl Small Cap Distributor inc Treated Steel Gear
Requires ICE Ignition Control Box to work
ICE Ignition Small Cap Distributor - Ford Pre Crossflow 6Cyl with Treated Steel Gear ICE Ignition Billet Distributor with built-in Hall Effect Sens...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
ICE Ignition Small Cap Distributor - Ford Pre Crossflow 6Cyl with Treated Steel Gear
ICE Ignition Billet Distributor with built-in Hall Effect Sensor. This distributor is sold as part of a complete kit. It can only be used on engines with an ICE Ignition Control Box. You can purchase this separately if you are replacing an old ICE Distributor. Please select from the following options:
Please Note: The ICE Ignition Distributor is NOT a direct factory replacement; it will NOT work unless connected to an ICE Ignition Control Box. Please do not order this product unless you have an ICE Ignition system in the car and need to replace the distributor.
| SKU | 8394S-S |
| Barcode # | 2000000006246 |
| Brand | ICE Ignition |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.520m |
| Shipping Height | 0.180m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.017784000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info