Large Waste Band - White
SeaSucker Large Waste Band - White There are a few things we dislike more than empty cans or water bottles flying around the boat, so we’ve solved ...
Secure Payment Methods
Calculate Shipping
SeaSucker Large Waste Band - White
There are a few things we dislike more than empty cans or water bottles flying around the boat, so we’ve solved that problem quite nicely with our Waste Band garbage bag holders. Put a bag over the hoop, snap on the bag clips, and clean up that boat! Mounts to gunwales, sidewalls, bait tanks, and consoles with two 114 mm SeaSuckers. That's 36kg of load carrying capacity, ensuring your garbage stays put
Pro tip: attach it to the underside of a deck hatch so it’s ready to use when you open it.
Powered by 2 x 114 mm SeaSucker Black Vacuum Mounts, it will attach to your gunwales, bait tanks, console or any vertical surface.
Like our motto says, NO DRILLS! NO SCREWS!! NO PROBLEMS!!!
WHAT'S IN THE BOX?
The SeaSucker Large Waste Band Kit includes
- 1 x SeaSucker Large Waste Band - White
- 2 x 114 mm SeaSucker White Vacuum Mount (Pre-installed)
- 2 x 114 mm SeaSucker Protective Cover
- 4 x Waste Band Clips (one is a spare)
- SeaSucker Vacuum Mount User Guide
- This kit arrives pre-assembled
| SKU | MB5404-W |
| Barcode # | 810046210512 |
| Brand | SeaSucker |
| Shipping Weight | 3.7000kg |
| Shipping Width | 0.550m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.020625000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Recommended Products
What our Customers are Saying
Be The First To Review This Product!
Help other Gear Campus Pty. Ltd. users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info